A58/115
Václav Brožík (1851-1901)
VENKOVSKÝ INTERIÉR
Olej na plátně, 41x55 cm, sign. vpravo dole „VBrožík“. Rámováno. Stav A. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové.
Václav Brožík - český akademický malíř, nejznámější český malíř poslední čtvrtiny 19. století v Evropě. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde později působil i jako profesor, dále také v Drážďanech a Mnichově. Absolvoval studijní cestu do Nizozemí, kde studoval staré mistry. Patří k tzv. generaci Národního divadla. Získal řadu ocenění a císařem Františkem Josefem I. byl povýšen do šlechtického stavu. Představitel akademické historické malby, autor rozměrných kompozic z české historie, kritizovaných modernisty, krajin, žánrů a portrétů.