Hlavní stránka > Aukce > 25. Starožitnosti a umělecké předměty > Pětiramenný svícen

O25/512

Pavel Krbálek (1928-2015)

PĚTIRAMENNÝ SVÍCEN

60. léta 20. stol.
Pětiramenný stolní svícen, mosaz kovaná, černě patinovaná, v. 24,5 cm, základna 5,5x4,2 cm. Stav A. Provenience: sbírka Alexandra Skalického.

Pavel Krbálek - český sochař, šperkař a malíř. Pocházel ze staré kovářské rodiny. V letech 1948–1952 studoval na brněnské ŠUŘ u prof. J. H. Šálka, poté v l. 1952–1959 na VŠUP u doc. B. Stefana. V letech 1956–1957 absolvoval studijní pobyt na Vysoké škole výtvarného a užitého umění v Berlíně u prof. H. Drakea. Roku 1967 se podílel na československé kolekci šperků pro Světovou výstavu v Montréalu. V r. 1968 emigroval do Švýcarska. V 70. a 80. letech působil jako lektor na výtvarných školách ve Švýcarsku a Německu. Po r. 1989 žil střídavě v Praze, v Miroslavi a Lucernu. Miroslavský ateliér vybudoval z bývalé rodinné kovárny. V roce 1970 získal Bavorskou státní cenu. Jeho díla se nacházejí nejen v Česku, ale také ve Švýcarsku, Německu či Japonsku. Za tamní sochu Niké 89 obdržel r. 1990 Rodinovu cenu a v r. 1991 byl nominován na Velkou cenu H. Moora v soutěži Abstraktní socha. Její repliky jsou umístěny v Lucernu a v pražských Chotkových sadech. V Miroslavi stojí kovový objekt Radost a socha Péče. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách v Německu (Lindau, Rastatt, Pforzheim), MG v Brně, NG a UPM v Praze či Severočeském muzeu v Liberci.

Vyvolávací cena: 700 Kč

Skončeno