A56/005
Alfons Maria Mucha (1860-1939)
JAROSLAVA A JIŘÍ MUCHOVI
1919 (1921) Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 228x170 mm (234x177 mm). Verso tužkou značeno "J. M. DĚTSTVÍ A CHLAPECTVÍ DO 38", datace "+/- 1921", č. "1" a "57" v kroužku. Paspartováno. Fotografie vznikla jako předloha k portrétu Muchových dětí z r. 1919, který se nachází ve sbírkách pražského "Mucha MUSEUM" (olej na plátně, 82,8x82,8 cm). Nahoře uprostřed vpich po špendlíku. Stav A/B.
Alfons Maria Mucha - rodák z Ivančic na Moravě, jeden z nejpřednějších představitelů evropské secese v malířství, grafice a designu. V roce 1879 odešel do Vídně, kde se živil jako malíř divadelních dekorací. Poté působil také v Mikulově, kde maloval portréty místních obyvatel, a r. 1883 pro hraběte Khuen-Belassi dekoroval interiéry zámku Emín u Hrušovan n. Jevišovkou. Po studiu na mnichovské akademii odešel r. 1888 do Paříže na Académie Julian a později na Académie Colarossi. V roce 1894 se proslavil plakátem pro divadlo Renaissance se S. Bernhardtovou, který odstartoval jeho nejslavnější uměleckou etapu. Po návratu do Prahy v r. 1910 se podílel na mnoha významných realizacích (Obecní dům, bankovky, poštovní známky, Slovanská epopej...). Jeho životním dílem je cyklus velkoformátových pláten Slovanská epopej, na němž pracoval 18 let. Zemřel po výslechu gestapem r. 1939. Otec spisovatele Jiřího Muchy (1915-1991).