A56/017
Ladislav Emil Berka (1907-1993)
MOTO JAWA
1929/1991 Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru, pozdější zvětšenina zhotovená Jiřím Foltýnem a autorizovaná Ladislavem Emilem Berkou. 200x268 mm (243x310 mm). Verso značeno autorským razítkem, tužkou podpis autora. Lehce poškozený okraj (mimo obrazovou plochu). Stav A.
Ladislav Emil Berka - český fotograf, teoretik a kritik. Vystudoval reálku v Praze. Zájem o fotografii ho sblížil s A. Hackenschmiedem a J. Lehovcem. Spolu s nimi zapůsobil jako průkopník pokrokové filmové kritiky a krátce i "nové fotografie". Intenzivně fotografoval jako autodidakt od r. 1929, kdy společně s Hackenschmiedem navštívil výstavu Film und Foto ve Stuttgartu, až do roku 1933. Tehdy se stal redaktorem časopisu Ahoj na neděli, po válce zastával funkci redaktora Květů. Kromě filmových kritik je autorem několika významných textů o moderní fotografii, překladatelem a spoluautorem děl o filmu, autorem grafických úprav časopisů a knih, obrazovým redaktorem nakl. Práce a Orbis. Od r. 1930 člen Českého studia a Film-klubu. B. dílo je ovlivněno funkcionalismem a novou věcností, má blízko k pracím J. Funkeho či prof. fotografie na Bauhausu W. Peterhansena. Bylo prezentováno na řadě výstav u nás i v zahraničí.