A56/031
Jaroslav Kysela (1913-2004)
AEROPLANE
30. léta 20. stol. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 279x238 mm (284x238 mm). Verso značeno autorským razítkem, tužkou jméno a adresa autora. Stav A.
Český lékař, publicista a fotograf, člen ČKFA. Po absolvování reálného gymnázia se vyučil u Josefa Sudka, poté absolvoval Státní grafickou školu v Praze. Stal se spoluzakladatelem první pobočky ČFS v Brandýse nad Labem. Své práce vystavoval na několika samostatných i kolektivních přehlídkách. Po druhé světové válce vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a živil se jako oftalmolog. Jeho práce vycházejí z puristického piktorialismu, ve 30. a zejména 40. letech patřil mezi nejlepší amatérské fotografy v českém prostředí. Jeho práce jsou mimořádně řemeslně i výtvarně kultivované. Pracoval i s infrafotografií a Sabatierovým efektem. Část díla ztracena v roce 1942, od 50. let klesá intenzita tvorby.