A56/032
Jan Lukas (1915-2006)
BEZ NÁZVU
30. léta 20. stol. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru Agfa-Brovira, původní autorská zvětšenina. 235x282 mm. Verso značeno razítky "leihweise" a "Pawel Barchan / 159, Bd Montparnasse / Paris 6e / Tél. Danton 48-42", perem podpis autora. Soukromá sbírka, Čechy Soukromá sbírka, Francie Stav A/B.
Jan Lukas - český fotograf, 1966 emigroval do USA. Jeho rozsáhlé dílo sahá od krajinářské fotografie přes fotografie architektury a portréty až k reportážní fotografii, mezi jejíž zakladatele je u nás řazen. Fotografovat začal už ve 12 letech a spolupracoval s nejrůznějšími českými a později i zahraničními časopisy. V letech 1925-1936 studoval grafickou školu ve Vídni. Po studiích nastoupil jako kameraman propagačního oddělení v Baťových filmových studiích ve Zlíně, kde natáčel především reklamy. Nafotil zde také řadů důležitých snímků právě z Baťovy éry. Dokumentoval důležité momenty z české historie, z nichž mnohé jsou shrnuty v cyklu Pražský deník 1938–1965, který zachycuje válečné události i nástup komunismu. Po odchodu do New Yorku vytvořil soubor velkoformátových fotografií "New York/Pompeje", zachycoval dění v ulicích i své krajany v Americe. Hodně cestoval a snažil se o zachycení svobodných míst ve světě, jako byl např. Západní Berlín, Manhattan či starý Jeruzalém. Tento cyklus nazval Ostrované. Výstavy jeho prací se uskutečnily ve významných galeriích u nás i v USA.