A56/035
Josef Voříšek (1902-1980)
BEZ NÁZVU
30. léta 20. stol. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 250x233 mm (263x233 mm). Verso značeno autorským razítkem a razítkem "053". Soukromá sbírka, Čechy V horní části vpravo od středu prasklina v emulzi, verso zbytky lepicí pásky po adjustaci. Stav B.
Konstruktér, designér a fotograf. V letech 1921-1925 vystudoval na ČVUT strojní a elektrotechnické inženýrství. Vyrůstal v Praze-Libni, kam se jeho rodina přestěhovala na počátku století z Podkrkonoší. V r. 1924 nastoupil do továrny Aero, z konstrukcí letadel byl o 2 roky později přeřazen do automobilové sekce. Byl jmenován architektem a konstruktérem karoserií. Mezi jeho práce patří karoserie vozů Aero 600, Aero 30, Aero 50 i prototypy Aero Pony a Record. Fotografickou zálibu zdědil po otci. V meziválečném období přispíval do mnoha časopisů a magazínů, např. Eva, Ahoj na neděli a další. Mimo to pořizoval reklamní a propagační fotografie pro firmu Aero. Byl členem Sudkova kroužku, pod jeho dohledem fotografoval svatovítskou katedrálu, v doprovodu Josefa Sudka fotografoval pražský Židovský i Malostranský hřbitov, též prales beskydský Míonší. Sám založil fotografický kroužek v místě svého bydliště i pracoviště: v Libni a v továrně Aero. V r. 2002 byla jeho fotografiím věnována výstava, kterou konalo pražské UMPRUM v Galerii J. Sudka. V roce 2006 proběhla jeho výstava fotografií z Podkrkonoší v Krkonošském muzeu Správy KRNAP v Jilemnici. Pro velký úspěch byla hned další rok tamtéž představena výstava "Paříž roku 1937 objektivem Josefa Voříška".