A56/040
Miloš Koreček (1906-1989)
FOKALK
60.-70. léta 20. stol. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 398x294 mm. Verso značeno výstavním razítkem "HORÁCKÁ GALERIE výtvarného umění v Novém Městě na Moravě", kuličkovým perem podpis autora. Stav A.
Miloš Koreček - fotograf, pedagog a ilustrátor, člen skupiny "Ra". Studoval v Brně na Státní konzervatoři a Přírodovědecké fakultě MU. Začínal netradičními pohledy na přírodní objekty a fotomontáží, spolu s Václavem Zykmundem vytvářel inscenované surrealistické fotografie a záznamy akcí pořádaných skupinou Ra ve 40. letech 20. stol. Od roku 1945 vystavoval převážně fokalky, což je fotografická obdoba toho, co surrealisté nazývali dekalky. Pomocí rozehřívání fotografických desek vznikaly různé struktury, u kterých Koreček obdivoval jejich detaily. Ty následně zvětšoval do podoby fantazijních útvarů. Korečkovo dílo je zastoupeno ve sbírkách Moravské galerie (Brno) i Uměleckoprůmyslového muzea (Praha).