A56/062
Václav Chochola (1923-2005)
JAN ZRZAVÝ S KLEOPATROU
50.-60. léta 20. stol. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 180x239 mm. Neznačeno. Na okrajích místy nepatrně odloupnutá emulze, ohnutý levý dolní roh. Stav B.
Václav Chochola - český fotograf, který proslul především portréty známých osobností. Po studiích na gymnáziu se vyučil v ateliéru O. Erbana v Praze na Letné. Studoval také na grafické škole na Smíchově. Celý život pracoval jako fotograf ve svobodném povolání, fotografoval pro časopisy, knižní nakladatelství i divadla. Věnoval se tématu portrétů, sportovních utkání, divadelních představení, historických událostí a momentek. V roce 1945 vytvořil cyklus fotografií zachycujících Pražské povstání a konec války, v roce 1969 fotografoval pohřeb Jana Palacha. Později byl zatčen za fotografování jeho hrobu a odsouzen na pět let podmíněně. Po roce 1989 vystavoval po celém světě.