A56/075
Jan Hajn (1923-2006)
VLAŠTOVKA
50.-60. léta 20. stol. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 301x235 mm. Verso tužkou podpis a adresa autora, název díla a poznámka "DOFO". Lehce poškozené rohy. Stav A/B.
Ján Hajn - původem slovenský fotograf žijící v Olomouci. Vyučen malířem keramiky, po válce řemeslo opustil a pracoval jako nástrojář v Sigmě Olomouc. Zde se v polovině 50. let setkal s J. Vávrou a A. Gribovským a dalším a koncem roku 1958 založil fotoskupinu DOFO od roku 1964 kandidát SČSVU. Dále byl členem Tvůrčí skupiny Máj 57. Své dílo prezentoval na celé řadě kolektivních výstav u nás i v zahraničí. Fotografoval především na vlastním pracovišti, je autorem řady snímků z výrobního prostředí, využíval principů absurdních střetů reality. Od 70. let intenzivně fotografoval historickou Olomouc.