Hlavní stránka > Aukce > 56. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Horizontální portrét

A56/104

Jiří Horák (1940)

HORIZONTÁLNÍ PORTRÉT

1983 Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 270x395 mm. Recto tužkou vpravo dole podpis autora, verso značeno dvěma autorskými razítky, tužkou název díla, kuličkovým perem podpis autora a datace. Dále značeno razítky z výstav: "AIGLE D`OR 1983", "SALON INTERNACIONAL DE FOTOGRAFIA, Zaragoza 1984" a "INTERPHOT - ADELAIDE". Lehce poškozené rohy. Stav A/B.

Jiří Horák - moravský fotograf; tvořit začal v 17 letech. 1967 založil v Brně s R. Košťálem, F. Maršálkem a P. Sikulou uměleckou skupinu Epos, která se věnovala inscenované figurální fotografii, zachycující portrétované postavy uprostřed měst, silnic, panelových sídlišť apod. Využíval deformace širokoúhlou optikou, vytvářející přehnanou perspektivu, důležitou roli také hrála práce na pozitivu v temné komoře. Snažil se o zachycení vlivu rozmáhajícího se městského prostoru na jednotlivce, jeho osamělosti uprostřed civilizace, naznačoval i ekologická témata. Mimo to fotil také dokumentární a reportážní fotografie, např. ze strážnických slavností, Oravy či závodů chrtů. Jeho dílo je zastoupeno v řadě domácích i zahraničních sbírek, např. v Royal Photographic Society v Londýně, sbírce KTF v Krakově, Kodak Gallery v Sydney, Canon Photo Gallery v Tokiu, Moravské galerii v Brně a mnohých dalších.