Hlavní stránka > Aukce > 56. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Z cyklu "Zátiší"

A56/108

Jiří Foltýn (1951)

Z CYKLU "ZÁTIŠÍ"

1981 Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 128x87 mm (217x169 mm). Recto tuší vpravo dole pod obrazem signováno a datováno, vlevo dole pořadové číslo fotografie "2/5", verso číslo negativu "4873". Stav A.

Jiří Foltýn - grafik, v oboru fotografie samouk. Vystudoval SPŠ strojnickou v Uničově. Po nedokončeném studiu na VUT v Brně absolvoval při zaměstnání zdejší Střední uměleckoprůmyslovou školu (obor propagační grafika), 1984-1986 ještě Kvalifikační studium porotců a lektorů amatérské fotografie, organizované ÚKVČ Praha. Od r. 1976 pracoval jako výtvarník na OKS Vyškov a poté 17 let v Muzeu Vyškovska jako fotograf, grafik a dokumentátor. Od 1992 je živnostníkem v oboru produktové fotografie, grafiky a DTP. Uměleckou fotografií se zabýval od r. 1973, jako zásadní období lze označit léta 1977-1992. V této době vznikly cykly a soubory Příhody s lanem, Zátiší, Malované objekty a Upravené krajiny. V nich pomocí umělých zásahů do negativů i pozitivů a manipulacemi během dlouhých a dvojnásobných expozic měnil význam obrazové výpovědi a zaváděl prvek času do statického záběru. Všechny fotografie z tohoto období existují jen v několika málo dobových exemplářích a autor je znovu nezvětšuje. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Museum Ludwig v Kolíně n. R., Slezském muzeu Opava a Galerii Hlavního města Prahy.