A56/206
Andrej Bělocvětov (1923-1997)
BEZ NÁZVU
1963 Email na papíře, 44,5x32,5 cm, sign. a dat. vlevo nahoře "Bělocvetov 63". Rámováno, zaskleno. Stav A.
Andrej Bělocvětov studoval malbu na AVU v Praze u profesora Emila Mináře a soukromě u malíře Nikolaje Bakulina. Byl členem skupiny Máj 57, pravidelně se účastnil výstav Umělecké Besedy. V 70. letech byl čestným předsedou Žižkovské avantgardy. Kvůli svým nekompromisním občanským i uměleckým postojům však brzy nesměl samostatně vystavovat. Jeho tvorba byla velmi expresivní, rozmanitá a procházela dramatickým vývojem. V mládí maloval krajiny a zátiší, později vytvářel složité cykly pohybujících se postav (Tance kostlivců, Šaškové), ale i portréty přátel a kuchyňská zátiší, která vnímal jako odpočinek od tísnivé atmosféry 70. let. Od konce 80. let se intenzivně zabýval tématem smrti.