Hlavní stránka > Aukce > 56. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Start rakety

A56/214

Karel Kryl (1919-1978)

START RAKETY

1969 Olej na plátně, 80x60 cm, na zadní straně opatřeno štítkem se jménem autora. Rámováno. Vystaveno: Dům pánů z Kunštátu, Karel Kryl 15. 2. – 8. 3. 1970, repr. v katalogu k výstavě pod č. 60.; Dům pánů z Kunštátu, Karel Kryl 22. 10. – 24- 11. 1985, repr. v katalogu k výstavě pod č. 61. Dílo pochází ze soukromé sbírky v Brně, otcem současného majitele získáno v 80. letech přímo od autora.

Krylovým oblíbeným tématem byly domy na brněnské periferii, postupně při zobrazení architektury přecházel od realismu k výraznému zjednodušení a plošné stylizaci, následně rozšiřoval svůj okruh námětů. Kladl důraz na vztahy barevných ploch, vymezoval geometricky strohé formy výraznými tmavými konturami. Karel Kryl ovládal množství různorodých technik, kresbu, akvarel, olejomalbu, vytvářel i plastiky a reliéfy, navrhoval vitráže, mozaiky i monumentální kompozice v architektuře. Malbu studoval soukromě u prof. Šindeláře a sochaře Kapinuse. Celý život působil v Brně, byl členem umělecké skupiny M-Brno a Sdružení Q Brno.