Hlavní stránka > Aukce > 56. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Strakapoud malý / Nicolas de Staël

A56/221

Jiří Kolář (1914-2002)

STRAKAPOUD MALÝ / NICOLAS DE STAËL

1967-1970 Proláž, papír, 265x186 mm, č. 13 z cyklu Ornitologie umění. Rámováno, zaskleno. Cyklus Ornitologie umění patří kromě Motýlů ke Kolářovým nejobsáhlejším sériím. Jiří Kolář v něm prostřednictvím techniky proláže spojuje svět přírody a výtvarného umění, obrazy slavných evropských a amerických umělců 20. stol. vkládá do siluet ptáků. Cyklus vznikal průběžně od 60. let 20. stol. a už v roce 1968 byla část děl reprodukována v leporelu Ornitologie umění. Celý soubor byl poprvé publikován až v roce 1997 v publikaci Ornitologie moderního umění, obsahující 41 proláží.

Jiří Kolář - výtvarník, básník a překladatel. Narodil se v Protivíně, většinu života ale prožil na Kladně. V roce 1932 se vyučil truhlářem. Pracoval jako dělník a později redaktor novin. Za války spolu s J. Chalupeckým založil Skupinu 42, v té době ovšem nikoli jako výtvarník, ale jako básník. Byl také členem Umělecké besedy. V letech 1952–1953 byl vězněn za svoji kritiku komunismu ve sbírce Prométheova játra, jejíž rukopis byl nalezen při domovní prohlídce u literárního historika V. Černého. V roce 1977 podepsal Chartu 77. Brzy poté jemu a jeho ženě nebylo umožněno vrátit se do Československa ze studijního pobytu v západním Berlíně, a tak od roku 1980 žili v Paříži. V březnu 1981 tam založil Revue K jako čtvrtletně vydávanou publikaci a asociaci věnující se šíření českého a slovenského umění diaspory. V r. 1984 dostal francouzské občanství.