Hlavní stránka > Aukce > 56. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Postavy

A56/222

Jitka Válová (1922-2011)

POSTAVY

1978 Email na papíře, 415x585 mm (výřez pasparty), sign. a dat. vpravo dole "J. Válová 78". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Dílo pochází ze sbírky českého diplomata a významného sběratele umění.

Jitka Válová spolu se svou sestrou Květou tvoří nerozlučitelnou autorskou dvojici. Obě studovaly malbu v ateliéru Emila Filly na VŠUP v Praze. V roce 1954 zakládají umělci z tohoto ateliéru skupinu Trasa, s níž sestry Válovy vystavují až do konce 60. let. Spolu s Adrienou Šimotovou se řadí k nejvýznamnějším představitelkám Nové figurace. V díle Jitky Válové hrála od počátku důležitou roli kresba, v průběhu let se stále vracela k experimentům s litou barvou, vznikaly tak zejména kresby zachycující tóny, rytmus a vibrace hudebních motivů. Její tvorba byla vždy subtilní a emotivní, její expresivní dlouhé křehké postavy, ohýbající se pod náporem, zápasí o holou existenci anebo naopak vzlétají v nadějném vzepětí. „Jsou mi blízké kresby neolitických lovců, naléhavost, kterou vyjadřovaly děje, konflikty, napětí a vzrušení událostí. (…) Vyjádřeny s maximální úsporností, pohybují se na pomezí kaligrafického znaku, který překračuje optickou zkušenost a fyzické zákonitosti, aby svá sdělení předal nikoliv jako zprávu, ale naléhavý výkřik…“ (Jitka Válová 1978) Za své dílo byly sestry Válovy v roce 1994 oceněny rakouskou prestižní cenou J. G. Herdera, Jitka v roce 2007 získala ocenění Artis Bohemiae Amicis.