A56/224
Zdeněk Sýkora (1920-2011)
ALBUM LINIE - JEDNA LINIE, TRIO HIRŠAL A KVINTET
1980 Trojice serigrafií, 70x70 cm. Jedna linie, 3-barevná serigrafie; Trio Hiršal, 3-barevná serigrafie; Kvintet, 5-barevná serigrafie, sign. a dat. vpravo dole "Sýkora 80", zn. "57/60". Rámováno, zaskleno. Vydavatel: Galerie Edition Média, Neuchatel 1980, Švýcarsko, v nákladu 60 tisků. V soupisu grafiky uvedeno na str. 82-83.
Zdeněk Sýkora studoval výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Univerzitě Karlově v Praze, později se stal docentem v oboru malba. Byl členem skupiny Křižovatka. V roce 2003 mu francouzský ministr kultury udělil titul rytíře Řádu umění a literatury. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha významných soukromých i veřejných sbírkách, např.: Nationalgalerie Berlin, Centre Pompidou Paris, Stedelijk Museum Amsterdam, sbírka Jana a Medy Mládkových. Zdeněk Sýkora zkoumal specifické vlastnosti barevnosti a vztahů struktur a linií. Vytvářel složitě formulovaná díla, založená na jasně definovaných vstupních parametrech geometrické abstrakce. Jako jeden z prvních umělců zapojil do tvorby svého díla výpočetní technologie a matematizovanou náhodu. Nejprve se zabýval strukturami a jejich výrazovými obměnami z hlediska tvarů, barevnosti, polohy rastru až dospěl k tzv. makrostrukturám, které vznikaly zvětšením elementů, jako detaily vytvořených struktur. Od 70. let se zaměřil na styčné obrysy a linie vytyčující hranice ploch, liniovým obrazům se Zdeněk Sýkora věnoval až do konce života.