Hlavní stránka > Aukce > 56. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Krucifix

A56/226

Jiří Kovanda (1953)

KRUCIFIX

1986 Tempera na papíře, 625x450 mm, sign. a dat. na zadní straně "J. Kovanda 7/86".

Jiří Kovanda patří k nejznámějším a zároveň na české umělecké scéně nejvlivnějším konceptualistům. Jeho objekty a instalace jsou minimalistické a často vytvořeny z právě nalezených materiálů, v performanci reaguje na prostor a danou situaci, kdy se do akce zapojují náhodní kolemjdoucí. V 80. a 90. letech se obrací k malbě, kresbě a koláži, současně však tuto svou tvorbu ironizuje a stále zůstává koncept důležitější než forma. Od roku 1995 působí Jiří Kovanda jako pedagog na AVU v ateliéru Vladimíra Skrepla. V roce 2007 se účastnil projektu „Actions and Interruptions“ se svou performance „Polibek přes sklo“ v londýnské Tate Modern Gallery.