Hlavní stránka > Aukce > 56. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Dva ženské akty

A56/231

Ota Janeček (1919-1996)

DVA ŽENSKÉ AKTY

Mastný barevný pastel na papíře, 295x395 mm (výřez pasparty), sign. vlevo dole "Ota Janeček". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Stav A.

Charakteristický představitel tzv. generace druhé světové války. Byl všestranným výtvarníkem, který výrazně zasáhl do moderní české malby, plastiky, volné grafiky a knižní ilustrace. Vnesl do poválečného umění hluboký vztah k přírodě, která byla také neustále jeho základním inspiračním zdrojem. Na počátku 40. let reagoval na odkaz Amedea Modiglianiho, jehož tvarovou zkratku chtěl smířit s klasickou tradicí. S rokem 1943 započalo v umělcově díle období kubismu. V padesátých letech se malíř dočasně vrátil k realistickému pojetí obrazu. Počátek šedesátých let je pak nesen ve znamení nefigurativního názoru. Ota Janeček je svými díly zastoupen v Národní galerii v Praze, v londýnské Tate Gallery, v Národní knihovně v Paříži, v MC Nay Institute v San Antonio (USA), v japonském Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts a v National Gallery of Wales.