Hlavní stránka > Aukce > 56. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Kružnice

A56/234

Libor Fára (1925-1988)

KRUŽNICE

1982 Koláž / froasáž, 490x270 mm (výřez pasparty), sign. a dat. dole uprostřed tužkou "Fára IX / 82". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Stav A.

Český malíř, sochař, typograf, scénograf, kostýmní výtvarník a pedagog. Pro F. příklon k surrealismu měl zásadní význam jeho dědeček, malíř autodidakt a amatérský loutkař. F. navštěvoval reálné gymnasium, kde ho kreslení učil P. Kotík, v letech pak studoval 1942–1944 soukr. školu kreslení J. Švába Officina Pragensis. Za války působil v okruhu Spořilovských surrealistů. 1945-1951 studoval VŠUP v ateliéru E. Filly a posléze F. Muziky. 40. / 50. let opustil surrealismus jako inspirační zdroj. V pol. 50. let začal spolupracovat s malými divadly, od konce 50. let se zabýval typografií. Od r. 1965 byl členem SČVU. 1973–1974 pedagogicky působil na FAMU (grafická úprava na katedře fotografie). V 70. a 80. letech se intenzivně věnoval volné tvorbě. Za typografickou a graf. tvorbu byl mnohokrát oceněn, r. 1982 získal Zlatou medaili na Mezinárodním Trienale Novi Sad.