A56/246
Jan Merta (1952)
ZAKLETÁ PRINCEZNA
1994-2000 Akryl na plátně, 71x71 cm, sign. a dat. na zadní straně "Jan Merta 1994-2000". Stav A.
Malíř, jeden z nejvýznamnějších současných českých umělců. Studoval v letech 1968-1972 Střední odbornou školu výtvarnou v Praze (Výtv. škola V. Hollara) a poté ještě 1981-1987 AVU (u prof. Oplta a Ptáčka). Patřil mezi vůdčí představitele tzv. nové malby generace 80. let, kteří svůj výtvarný názor formulovali na pozadí postmoderny. V rámci svého úsilí o dokonalé uchopení reality a její zobrazení se postupně se odvrátil od doslovného přepisu vnější viděné skutečnosti a soustředil na vyjádření osobní výpovědi. Po r. 1990 postupně opouští tématiku solitérních předmětů a směřuje k širšímu zachycení reálného světa.