Hlavní stránka > Aukce > 56. aukce starožitností a uměleckých předmětů > V Hukvaldské oboře

A56/250

Petr Pastrňák (1962)

V HUKVALDSKÉ OBOŘE

2005 Akryl na plátně, 41x136 cm, sign. a dat. na zadní straně "Pastrňák 2005". Z cyklu Lesy. Vystaveno: Galerie Václava Špály, Petr Pastrňák - Hořící les 7. 1. - 27. 2. 2011.

Petr Pastrňák studoval v letech 1990-96 na AVU v Praze v ateliérech Milana Knížáka, Michaela Bielického a Jiřího Davida. V polovině devadesátých let patřil ke klíčovým autorům tehdy aktuálního směru česká abstraHce. V současnosti zpracovává ucelené téma krajiny, zejména lesů. Svá díla tvoří tahy štětcem střídané se stříkanou malbou, jednoduché tahy štětcem na plátně bez barevného pozadí vymývá, až vzniká nepravidelná síť kmenů, působící až ornamentálně a kaligraficky. Důležitým autorovým formálním nástrojem je skvrna nebo stopa, otisk. Pastrňákovy obrazy stojí na asociaci a optickém klamu, kdy je vizuální efekt konkrétní krajiny vyvoláván spíše vzpomínkami a fantazií než optickou percepcí diváka.