A56/254
František Matoušek (1967)
PODLE SKUTEČNOSTI
2012 Akryl na džínovině, 46x55 cm, sign. a dat. na zadní straně "Matoušek Podle skutečnosti 2012". Dílo pochází ze sbírky českého diplomata a významného sběratele umění. Vystaveno: Galerie Petr Novotný Praha, František Matoušek: Podle skutečnosti 21. 11. - 20. 12. 2012
František Matoušek studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Jiřího Lindovského a v ateliéru Jiřího Davida. Je zakládajícím členem umělecké skupiny Luxsus, sdružující umělce z Davidova ateliéru, v letech 2000-2001 se účastnil stipendijního pobytu v Norsku a USA. Aktuálně spolupracuje s módní návrhářkou Monikou Drápalovou. Roku 1996 začal používat specifickou techniku vypárávání džínového materiálu v kombinaci s malbou. Džínovina je pro něj symbolem kolektivní paměti mnoha generací. Svá obvyklá témata jako rodinný portrét nebo krajina tak zvoleným materiálem zasazuje do širokého kontextu časového období 20. století až po současnost. Od roku 2017 podepisuje svoje obrazy jménem Francis de Nîm. Jeho dílo je zastoupeno v Národní Galerii Praha, mnoha soukromých i veřejných sbírkách.