Hlavní stránka > Aukce > 56. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Dívka, mušle

A56/257

Eva Koťátková (1982)

DÍVKA, MUŠLE

2014 Koláž, papír, 300x210 mm, sign. a dat. na zadní straně "2014 Eva Koťátková".

Studovala na pražské AVU a VŠUP, v roce 2007 získala cenu Jindřicha Chalupeckého. Jako jediná česká výtvarnice obdžela také Uměleckou cenu Dorothey von Stetten, udělovanou umělcům do 36 let. V posledních deseti letech pravidelně vystavuje po celém světě, její díla byla zastoupena např. na prestižních přehlídkách Art Basel 2016 nebo na 55. Bienále v Benátkách. Eva Koťátková pracuje s kresbou, koláží, objektem i živou akcí, většinou však komponuje kombinované celky s vnitřním řádem a jasným tématem. Ve své tvorbě se dlouhodobě zabývá vývojem lidské osobnosti, současně i omezeními a překážkami, které se člověku do cesty kladou. Zúžení lidského prostoru, deformace individuality v nesvobodném a omezujícím prostředí zobrazuje mřížemi a klecemi, pastmi nebo provazy, kterými je lidské tělo vedeno jako loutka. Svobodě člověka je věnován i cyklus „Not How to People Move But What Moves Them“ z let 2013-2014.