A57/074
František Bohumír Zvěřina (1835-1908)
VĚHLASNÝ MAKEDONSKÝ GUSLAR MATO ZERKOVAC "BEZNOSÝ" V ODBOJI S TURECKÝMI LUPIČI
1902 Perokresba na papíře, 264x360 mm (výřez pasparty), sign. a dat. vpravo dole "Zvěřina 16/4 902". Na zadní straně štítek s titulem. Paspartováno.
František Zvěřina – prošel školením na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením prof. Rubena. Pro své vyhraněné slovanské názory záhy tuto školu opustil a cestoval v přestrojení jako františkánský mnich po Balkáně, kde sbíral lidové a přírodní motivy. V sedmdesátých letech pobýval v Brně a od r. 1876 žil ve Vídni. Ke konci svého života tvořil na jižní Moravě. Kreslil i maloval v duchu romantismu, často používal slovanské motivy.