A57/303
SOUPRAVA MLÉČNÉ SKLO
Čechy (Harrachovské sklárny, Nový Svět v Krkonoších), ca 1780-1790 Džbánek z mléčného skla s baňatým tělem, válcovitým hrdlem s drobnou hubičkou a nataveným esovitým uchem je zdoben květinovou malbou barevnými emaily, kytice s dominantní růží na výduti jsou doplněny pravidelně rozmístěnými drobnými kvítky, lístky a zlacenými bordurami. Zvonovitý šálek na nízké patce, s nataveným ouškem a hlubším podšálkem z bílého mléčného skla je zdoben barevnou emailovou malbou květinových motivů, okraje zlaceny. Charakteristické příklady sklářské produkce poslední třetiny 18. století, snažící se konkurovat stoupající oblibě porcelánového zboží na evropských trzích. V. 16 cm (džbánek) a 6 cm (šálek), ⌀ talířku 12,5 cm. Stav A-B.