A57/332
Vladislav Urban (1937-2022)
DVOJICE AUTORSKÝCH VÁZ
Čechy, 60. léta 20. stol. a 1987 Dvě vázy z bezbarvého hutního skla s matovaným povrchem. Menší váza: model pro design sériové flakonérie, zhotovený ve sklárně Rudolfova huť. Větší váza ve tvaru čtyřboké láhve s čirým límcovitým hrdlem. V. 13,5 cm a 17 cm. Oba kusy signovány rytými iniciálami "V. U." a datovány "`64" (?) a "87". Stav A.
Vladislav Urban v letech 1952–1956 studoval na Střední škole šperkařské v Turnově a poté do roku 1962 v ateliéru profesora K. Štipla a docenta V. Plátka na VŠUP v Praze. Věnoval se designu užitkového lisovaného, broušeného i hutně tvarovaného skla, ale také volné plastice. Experimentoval rovněž se šperkem a glyptikou. Účastnil se několika kolektivních výstav, jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně, Design center v Londýně či Museum of Contemporary Crafts (dnes Museum of Arts and Design) v New Yorku.