A57/409
František Úprka (1868-1929)
MAMĚNKA
Čechy, Bechyně, Keramická akciová společnost v Bechyni n. L., 20.–30. léta 20. stol. (návrh 1905) Dokorativní socha ženy v blatnickém kroji, s dítětem v náručí a děvčátkem schovávajícím se jí za sukni, bělostřepá keramika, bíle a barevně glazováno, pestrá nadglazurní malba s květinovými vzory na oděvu. V. 53 cm. Rytá sign. na soklu „F. Uprka“, zn. vtlačeně „KS Bechyně“ a č. modelu "178". Stav A/B.
František Úprka - sochař narozený v Kněždubu na Slovácku, mladší bratr malíře Joži Uprky. V letech 1882-1884 navštěvoval řezbářskou školu ve Valašském Meziříčí. O rok později odešel do Prahy, kde se učil u sochaře Jindřicha Čapka a pracoval v ateliéru Antonína Wagnera a Bohuslava Schnircha. Vlastní ateliér si zřídil na Vinohradech. Od roku 1902 vystavoval na celé řadě kolektivních výstav u nás i v zahraničí. Věnoval se architektonické dekorativní plastice, ojediněle i interiérové, pomníkové tvorbě (převážně náhrobky) - především v Praze, ale i jinde, a také drobné keramice. Na rodné Slovácko se celý život vracel a tematicky z něho čerpal.