A57/704
ČERNÁ MADONA SVATOTOMSKÁ
Brno 2.pol. 19.stol. Olej na plátně, 53x31 cm. Rámováno, zaskleno. Ikona podle předlohy gotického obrazu Madony Svatotomské. Ikona představuje polofiguru Panny Marie Hodegetrie v tmavě modrém plášti s hlavou pokrytou maforionem, na krku má vsazenou kosočtverečnou sponu s relikvií, na levé paži drží Ježíška, který pravou rukou žehná a v levici drží knihu zákona namísto svitku. Ve zlatém pozadí jsou vytlačeny ornamentální svatozáře s korunami a iniciálami Matky Boží.