Hlavní stránka > Aukce > 57. aukce starožitností a uměleckých předmětů > chanuka

A57/738

CHANUKA

Maďarsko 19. / 20. stol. Stříbrný osmiramenný svícen, zapalovaný během osmidenního židovského svátku Chanuka, tzv. lavicový typ, kde řada světel spočívá jako „sedadlo“ na nízkých nožkách a za ní je umístěno bohatě zdobené „opěradlo“ ve tvaru rokokové kartuše. Jeho ústředním motivem je sedmiramenný svícen přidržovaný heraldickými lvy (v judaismu značně rozšířený symbol, užívaný např. k označení kmene Judova), završen je pak korunou Tóry jako symbolem vznešenosti a svrchovanosti. Ag 925/1000. Puncovní značka Maďarsko - tuzemské menší zboží, 1966-1998, ryzostní číslo, "STERLING", "H" a mistrovská značka "SzK". Celková (hrubá) hmotnost 296,05 g, š. 17 cm, v. 17 cm, h. 4 cm. Osvědčení puncovního úřadu. Stav A.