A58/180
Otakar Lenhart (1905-1992)
NOCTURNO
1960
Olej na plátně, 67x94 cm, sign. a dat. vpravo dole „OL 60“, na zadní straně optařeno textem „O. Lenhart 1960, Nocturno (Mar. Lázně), majetek Vlasta Lenhartová.“. Rámováno.
Otakar Lenhart (1905-1992) - amatérský malíř, fotograf a filmař, žil v Olomouci. Pocházel z rodiny výtvarníků (otec Jiří L. malíř, bratr Karel L. sochař). Vyučen písmomalířem. 1928 absolvoval na škole bytového průmyslu v Olomouci. K fotografii ho přivedla nutnost dokumentovat bratrovy sochy. Asi od roku 1930 člen ČKFA v Olomouci, zde mezi léty 1931 – 32 absolvoval portrétní kurz u K. Hájka. Po seznámení s J. Nohelem se věnoval téměř výhradně experimentální a reklamní fotografii. Člen olomoucké Fotovýstavy tří a Fotoskupiny čtyř (f4). Od 30. let maloval, filmoval asi od 50. let. Jeho filmy, většinou s výtvarnou tematikou, získaly několik ocenění. Fotograficky se věnoval z velké části tradičním žánrům – portrét, akt, zátiší. Zpracovával je však experimentálními technikami. Krom montáže využíval také metody pseudoreliéfu, někdy kombinovaného se Sabattierovým efektem. Lenhart teké často vytvářel foto-fotogramy, tedy kombinace fotografie s fotogramem. (Termín je poprvé uveden u prací J. Nohela v kat. výst. Fotoskupiny pěti 1934). Některé Lenhartovi práce mají barevné odstíny získané v průběhu vyvolávání, nikoli tónováním. Jeho nejvýznamější práce obdivuhodně slučují konstruktivisticky pojaté kompozice s imaginativním přístupem (např. autoportréty, v nichž rezonuje – zejména v kombinaci se sochami – cocteauovská estetika) Otakar Lenhart se svou tvorbou zařadil mezi klasiky české avantgardní fotografie.