Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Sederový talíř

A58/310

SEDEROVÝ TALÍŘ

Čechy, Stará Role, Schneider & Co., po r. 1931
Talíř kruhového půdorysu, dělený na 7 prohlubní do tvaru šestilistého květu, okraj dvanáctiboký, bílý porcelán zdobený perleťovým listrem a zlacením s nápisy - názvy předepsaných pokrmů, v centrálním poli značeno „Karlsbad“. Tato symbolická mísa se užívá při židovském domácím obřadu na Pesach. Jednotlivé misky jsou určeny na pokrmy, stanovené rituálem: זרוע‎‎ - zro`a - opečená kost coby připomínka obětního beránka; ביצה‎‎ - bejca - vejce uvařené natvrdo, symbol nového života a Izraele; מצה‎‎ - maca - maces; מרור‎‎ - maror - hořké byliny (např. salát, křen) připomínající hořkost otroctví; כרפס‎‎ - karpas - zelenina (např. ředkvička, brambor, cibule); מים‎‎ - majim - slaná voda připomínající zázrak během přechodu přes Rákosové moře; חרוסת‎‎ - charoset - směs strouhaných jablek, oříšků, mandlí, skořice, zázvoru a červeného vína, připomínající materiál na výrobu cihel, jež museli zotročení Izraelité dělat pro faraona. Ø 24 cm. Zeleně tištěná podglazurní značka „JLS Made in Czechoslovakia“. Stav A.