A58/312
TERINA S ALEGORIÍ FRANCIE
Francie, Lotrinsko, manufaktura Niderviller,
1770-1800 (období hraběte Adama-Philippa de Custine)
Velká polévková mísa na oválném půdorysu a vyšší patce, klenuté víko je zdobeno figurální alegorií znázorňující personifikaci Francie na oblacích, z nichž vyčnívají atributy rozmanitých umění, naklánějící se nad glóbem, na nějž klade okřídlenou Merkurovu hůl v místě polohy státu, druhou rukou pozvedajíc zelený vínek vítězství nad zeměkouli, doprovázena andílkem držícím žezlo. Spodní díl zdoben reliéfy lvích hlav, mužského profilu a emblematického motivu. Fajáns, bílá poleva, na ní barevně malováno, tónované inkarnáty, zlacené detaily, pestré květinové motivy.
V. 40 cm, d. 42 cm.
Modrá značka „CC“ s korunkou, vtlačené číslo modelu „35“.
Stav restaurováno.
Srov. exemplář v Sevres, Musée National De Céramique, http://www.brownfieldperry.com/1066/travel/eur05/fr/10.htm.