Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Žena s nůší

A58/328

Rudolf Hlavica (1897-1971)

ŽENA S NŮŠÍ

Návrh. Morava, Letovice, Pexider, 2. čtvrtina 20. stol.
Plastika kráčející staré ženy, sehnuté pod nákladem dříví na zádech, doprovázené skotačící kozou s kůzletem, bíle glazovaná pórovina. Podle modelu Rudolfa Hlavici zpracovala firma Pexider, továrna pro uměleckou keramiku se sídlem v Letovicích. V. 33 cm. Sign. na soklu: „Rudolf Hlavica“, vtlačená značka „PEXIDER LETOVICE“. Stav B. Oděrky a menší odštěpky v glazuře, krakeláž.

Sochař, bratr Emila a Františka Hlavicových, studoval na VŠUP v Praze u Š. Zálešáka, tvořil zejména podobizny z kovu a keramiky. Je autorem pomníku M. R. Štefánika v Zariečí na Slovensku či bronzové sochy Elektry v Přerově (1936).