A58/328
Rudolf Hlavica (1897-1971)
ŽENA S NŮŠÍ
Návrh.
Morava, Letovice, Pexider,
2. čtvrtina 20. stol.
Plastika kráčející staré ženy, sehnuté pod nákladem dříví na zádech, doprovázené skotačící kozou s kůzletem, bíle glazovaná pórovina. Podle modelu Rudolfa Hlavici zpracovala firma Pexider, továrna pro uměleckou keramiku se sídlem v Letovicích.
V. 33 cm.
Sign. na soklu: „Rudolf Hlavica“, vtlačená značka „PEXIDER LETOVICE“.
Oděrky a menší odštěpky v glazuře, krakeláž.
Rudolf Hlavica - sochař, bratr Emila a Františka Hlavicových, studoval na VŠUP v Praze u Š. Zálešáka, tvořil zejména podobizny z kovu a keramiky. Je autorem pomníku M. R. Štefánika v Zariečí na Slovensku či bronzové sochy Elektry v Přerově (1936).