A58/329
BRNĚNSKÝ POHÁR
Morava, Brno, 16. stol.
Tzv. brněnský pohár mladšího typu na nožce. Keramický pozdně gotický užitný pohár vyráběný od přelomu 14. a 15. do 16. století. Poháry tohoto typu se vyskytují na území Moravy, české části Slezska a také v Rakousku. Zbarvení keramiky je šedé, nožka je dutá a směrem dolů se rozšiřuje. Zdobeny jsou jednoduchým žlábkováním. Vyráběly se na rychloobrátkovém hrnčířském kruhu, z jemně plavené hlíny vypalované vysokou teplotou, takže je keramika velmi tvrdá.
V. 19 cm.
Stav odpovídající stáří.