Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Váza Vyhnání z ráje

A58/443

Stanislav Šimek

VÁZA VYHNÁNÍ Z RÁJE

Čechy, Nový Bor, Egermann-Exbor, 90. léta 20. stol.
Mohutná váza soudkovitého tvaru na vyšší zúžené patce, masivní bezbarvé sklo, broušené, celoplošně zdobeno negativně reliéfní rytinou s trojicí po sobě následujících starozákonních výjevů: Adam a Eva u stromu poznání, jejich vyhnání z ráje a následný život se syny Kainem a Ábelem, zbývající plocha nad a pod výjevy je pojednána rozvilinovým motivem. V. 26,5 cm. Signováno ve spodní části výjevu: „ŠIMEK“. Stav A/B. Srov.: V. Vondruška, A. Langhamer: České sklo, tradice a současnost, Crystalex Nový Bor, 1992, s. 167.

Stanislav Šimek byl český sklář, vyučený "kamínkář", mistr ryteckého oddělení a matbrusu v novoborském Crystalexu a poté vedoucí provozu 13 závodu 1 v podniku Exbor. Vytvářel i vlastní umělecké rytiny.