A58/443
Stanislav Šimek
VÁZA VYHNÁNÍ Z RÁJE
Čechy, Nový Bor, Egermann-Exbor, 90. léta 20. stol.
Mohutná váza soudkovitého tvaru na vyšší zúžené patce, masivní bezbarvé sklo, broušené, celoplošně zdobeno negativně reliéfní rytinou s trojicí po sobě následujících starozákonních výjevů: Adam a Eva u stromu poznání, jejich vyhnání z ráje a následný život se syny Kainem a Ábelem, zbývající plocha nad a pod výjevy je pojednána rozvilinovým motivem.
V. 26,5 cm.
Signováno ve spodní části výjevu: „ŠIMEK“.
Stav A/B.
Srov.: V. Vondruška, A. Langhamer: České sklo, tradice a současnost, Crystalex Nový Bor, 1992, s. 167.
Stanislav Šimek byl český sklář, vyučený "kamínkář", mistr ryteckého oddělení a matbrusu v novoborském Crystalexu a poté vedoucí provozu 13 závodu 1 v podniku Exbor. Vytvářel i vlastní umělecké rytiny.