Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Zámotek

A58/455

↑ Zpět na položky «

Bořek Šípek (1949-2016)

ZÁMOTEK

Severní Čechy, Lindava / Nový Bor, sklárna Ajeto, 90. léta 20. stol. ?
Dekorativní plastika kulovitého tvaru v charakteristickém dezénu dynamicky se vlnících smotávaných vláken, hutně tvarované a zdobené bezbarvé sklo se zatavenými bílými a fialovými pruhy, zdůrazněnými povrchovou texturou. V. 15 cm, celková v. vč. leštěného žulového podstavce 19 cm. U paty rytá signatura „B.Š.“. Stav A/B.

Český výtvarník, architekt, designér a pedagog, světoznámý tvůrce skleněných objektů či nábytku a hlavní architekt správy Pražského hradu z období prezidenta Václava Havla (1992–2002). Působil rovněž jako umělecký ředitel společnosti Czech Deco Team, sdružení propagujícího český design. Spolužačka jej přivedla ke svému otci René Roubíčkovi, jenž zásadně ovlivnil Šípkovu uměleckou dráhu. Vystudoval uměleckoprůmyslovou školu, hned poté v roce 1968 emigroval do Německa, kde působil do roku 1983 a vystudoval architekturu a filosofii. V roce 1983 přesídlil do Amsterdamu. Zde založil architektonické a designové studio Aletrego. Začátkem 80. let si jej vybrala italská designérská nábytkářská firma Driade mezi své návrháře. V roce 1989 založil v Praze umělecké studio. V Novém Boru v roce 1991 spoluzaložil sklářskou firmu Ajeto. Roku 1990 se vrátil do Prahy, byl jmenován profesorem architektury a designu, a do roku 1998 působil na VŠUP.

↑ Zpět na položky «