Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Prodavač koberců

A58/697

Bruno Zach (1891-1935)

PRODAVAČ KOBERCŮ

Argentor - Werke Rust & Hetzel
Rakousko, Vídeň okolo 1900
Miniaturní figurka arabského obchodníka s koberci, bronz barevně patinovaný, v. 9 cm, značeno na podední: „ARGENTOR VIENNA“ a „B. Zach“. Stav A.

Rakouský sochař ukrajinského původu. Narodil se v Žytomyru, ale již v mládí odešel do Vídně, kde poté studoval na akademii u prof. Hanse Bitterlicha a Josefa Müllnera. Nejvíce se proslavil artdecovými plastikami tanečnic a ženských aktů, mnohdy s výrazným erotickým nábojem.

Firma Argentor, výrobce předmětů z postříbřeného a pozlaceného kovu, byla založena roku 1863. Označení "Argentor" používané od začátku 20. století (1902) vídeňskou pobočkou firmy. Podnik vyráběl vedle stolního užitkového zboží (jídelní příbory, nápojové servisy, žardiniéry, vázy, rámečky na fotografie, dózy a další) i obřadní církevní pomůcky. Historie závodu pokračovala až do roku 1970, kdy byl sloučen s vídeňskou značkou Alexander Sturm.