Hlavní stránka > Aukce > 58. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Tanečnice

A58/700

Theodor Stundl (1875-1934)

TANEČNICE

Návrh. Rakousko, Vídeň, Arthur Rubenstein 1920
Stojící ženský poloakt v antikizujících formách, s drapérií, tamburínou v pravé ruce a ukročenou pravou nohou, bronz patinovaný, v. 43 cm, signováno a datováno na plintu vpravo dole „T. Stundl 1920“, značeno tamtéž „AR“ v ligatuře. Stav B.

Rakouský sochař narozený ve slovinském Mariboru. V letech 1890–1894 studoval na Staats-Gewerbeschule v Grazu. 1894 byl frekventantem vídeňské akademie, 1895–1898 zde studoval sochařství u E. von Hellmera, 1898–1901 u C. von Zumbusche. V letech 1901–1902 pobýval díky stipendiu v Itálii (Řím, Benátky, Florencie atd.), 1903 v Bukurešti, Istanbulu a Athénách. Poté se usadil ve Vídni, kde do 1. světové války vytvořil četné pomníky, reliéfy a drobná díla jako plakety apod. Ve 20. letech se věnoval především hřbitovní plastice. Vystavoval mj. v roce 1904 na světové výstavě v St. Louis, 1908 na mezinárodní uměleckořemeslné výstavě v Petrohradě a 1911 na mezinárodní umělecké výstavě v Římě. V letech 1903–1906 byl členem Hagenbundu, od roku 1908 vídeňského Künstlerhausu, jehož výstavy pravidelně obesílal (1909 obdržel císařskou cenu), od r. 1925 prezidentem Künstlerverbandu rakouských sochařů; roku 1933 získal profesorský titul.