A59/0041
Rakousko, Vídeň, Gebrüder Brünner
PETROLEJOVÁ LAMPA
19. / 20. stol.
Mohutná noha ze světle modrého skla, fasetovaná, opatřená mosaznou montáží, na ventilu značenou výrobcem. Velké polokulovité stínidlo z opálového skla, barevně malované florálními motivy, cylindr z bezbarvého skla. V. 48,5 cm, Ø stínidla 23,5 cm.
Gustav Brünner (1825-1905) - vídeňský výrobce lamp. V rámci svého dlouholetého úsilí o zlepšení osvětlení bytů a veřejných prostranství zavedl v roce 1849 ve spolupráci s hamburským agentem Carlem Kraftem 1. olejovou lampu na uhlí v Rakousku. Spolu s bratrem Ferdinandem založil v roce 1857 továrnu "Lampenfabrik Brünner". Jím vyvíjené a stále zdokonalované petrolejové lampy se uplatnily na světovém trhu, vyvážel do Ruska, Francie, Anglie, Řecka, Rumunska, Turecka, Afriky, Persie, Indie a východní Asie. Firma měla pobočky v Pešti, Lembergu a v Praze. Roku 1907 se spojila s firmou R. Ditmar.