A59/0543
František Hořava (1906-1974)
ŽENA S OŠATKOU
Morava, Letovice, Pexider,
1941
Terakotová plastika stojící mladé ženy s ošatkou v náručí.
V. 23 cm.
Sign. a dat. na soklu "1941 F. Hořava", zespodu vtlačená zn. "Pexider Letovice".
Sochař a malíř František Hořava studoval na pražské akademii u J. Mařatky, B. Kafky a O. Gutfreunda a v Paříži u E. A. Bourdella. Věnoval se figurální tvorbě, portrétům a žánrovým výjevům, později sociální tématice. Realizoval pomník T. G. Masaryka v Rajhradě, portrét hraběte Kounice v zimní zahradě slavkovského zámku či reliéfy na průčelí spořitelny v Brně-Králově Poli.