Hlavní stránka > Aukce > 59. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Hovořící dámy

A59/1101

Ferdiš Duša (1888-1958)

HOVOŘÍCÍ DÁMY

Akvarel na papíře, 214x270 mm, sign. vpravo dole "F. D.". Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Ferdiš Duša - neměl žádné výtvarné vzdělání. Rád cestoval, navštívil Německo, Švýcarsko, Itálii, Ukrajinu a Slovensko, vstřebával zdejší atmosféru a učil se malovat. V roce 1910 začal pracovat v keramické manufaktuře bratří Jaroňků v Rožnově pod Radhoštěm, posléze se v tomto oboru osamostatnil, ale v podnikání nebyl úspěšný. Kolem roku 1927 odešel do Prahy, kde se stal členem výtvarného sdružení Hollar, s nímž několikrát vystavoval. V roce 1955 se vrátil do rodného Frýdlantu nad Ostravicí. Nejvíce je ceněn jako grafik a ilustrátor. Základ jeho díla tvoří cykly dřevorytů tematicky čerpající z Těšínska a Ostravska. V pozdějších letech se zaměřil na Slovensko. Časté jsou u něj náměty se sociálním podtextem, inspirované politickou a hospodářskou situací 20. a 30. let minulého století. Ilustroval díla Petra Bezruče a Vojtěcha Martínka.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.