A59/1211
Julius Edvard Mařák (1832-1899)
LESNÍ ZÁKOUTÍ
Olej na kartonu, 18x21 cm, sign. vlevo dole "Julius Mařák.". Rámováno. Stav B.
Julius Mařák – studoval na pražské akademii u profesora M. Haushofera. V letech 1853–55 také v Mnichově u profesora L. Rottmanna. Později působil jako profesor krajinářského ateliéru na pražské Akademii a vznikla tak tzv. Mařákova krajinářská škola, která měla celou řadu významných žáků. Tvořil působivé krajinomalby, opírající se o plenérové studie. Náladovost obrazů podporuje práce se světlem. Uvolnění rukopisu v pozdější tvorbě předznamenává impresionismus jeho žáků. Podílel na výzdobě Národního divadla v Praze i Národního muzea.