Hlavní stránka > Aukce > 59. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Sbírání lnu

A59/1272

Josef Fiala (1882-1963)

SBÍRÁNÍ LNU

1940
Olej na plátně, 50x65 cm, sign. vlevo dole "Jos. Fiala". Rámováno. Stav A.

Josef Fiala – studoval na Akademii umění v Praze (1902–1907), kde byl žákem profesora Vojtěcha Hynaise, a na Královské bavorské akademii v Mnichově, kde byl žákem Angelo Janka. Získal Hlávkovo stipendium, díky němu absolvoval studijní pobyty a cesty v Itálii, Francii a Anglii. Ve svém díle však zůstal věrný české krajině. Od roku 1925 jezdil na Vysočinu do Svratky. U Milovského rybníka si v roce 1935 postavil chatu „Toscani“, kde pravidelně trávil letní měsíce a maloval krajinu Vysočiny. Byl vynikajícím krajinářem a figuralistou, na jeho obrazech se objevují lidé pracující na poli, dřevaři v lese, děti při hrách či pouštění draka.