Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Padl v posledních vteřinách války

A60/059

Tibor Honty (1907-1968)

PADL V POSLEDNÍCH VTEŘINÁCH VÁLKY

1945
Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, pozdější autorská zvětšenina pravděpodobně z 60. let 20. století. 292x219 mm. Verso značeno autorským razítkem, tužkou název díla, datace a jméno padlého: "Georgij Ivanovič Sacharov, plukovník 208. dělo(střelecké brigády)". Publ.: V. Birgus - J. Mlčoch, Česká fotografie 20. století, Praha 2010, s. 133; V plném spektru (kat. výst.), Moravská galerie v Brně 2001, s. 295. Stav A/B.
Lehce nalomený levý horní roh.

Tibor Honty - československý fotograf - samouk, zpočátku sochař a keramik. Po maturitě na bratislavském gymnáziu (1927) studoval v letech 1930-1933 keramiku na Škole uměleckých řemesel. Svá keramická díla poté vystavoval v Praze a v Paříži. V Praze se usadil již nastálo a začal pracovat v tiskárně. Fotografování se věnoval od roku 1935. Zaměřil se na reportážní a sociální témata (např. poetický cyklus Lidé z maringotek) a také na snímky umělecké plastiky. Po druhé světové válce se stal členem Spolku výtvarných umělců Mánes a roku 1948 spolupracoval na vzniku jeho fotografické sekce. Většina výstav jeho díla se uskutečnila až po jeho smrti, např. Retrospektiva k nedožitým 65. narozeninám, výstavní síň Čs. spisovatele v Praze a Dům umění města Brna, 1972; Retrospektivní výstava, Bratislava, Budapešť, Košice, 1973; Tibor Honty, Francouzské sochařství ve fotografii, Královský letohrádek v Praze, Olomouc, 1973 a další.