A60/082
Jan Svoboda (1934-1990)
BEZ NÁZVU
1966
Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 255x205 mm. Verso značeno autorským razítkem, tužkou datace a další poznámky.
Stav A/B.
Jan Svoboda - český fotograf. Vystudoval Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze. Jeho rané dílo bylo výrazně inspirováno tvorbou J. Sudka, hlavně po stránce volby námětů. Vytvářel především zátiší, co nejjednodušší kompozice s minimem předmětů, kde však vyniklo nasvícení a precizní aranžmá. Fotil často pohledy na běžné předměty, jako např. stůl, okno, konvici, hrušky apod. Důležitá pro něj byla práce se světlem, vyhýbal se ostrým kontrastům, využíval jemných nuancí v odstínech šedé. Fotografie zvětšoval na velké formáty, adjustoval je na tvrdé kartony a nerámoval je. Své dílo do hloubky filosoficky promýšlel a snažil se reflektovat vlastní tvorbu a znovu ji přepracovávat. Na přelomu let 2015 a 2016 mu Moravská galerie v Brně uspořádala velkou monografickou výstavu s názvem Nejsem fotograf, ke které vyšla stejnojmenná monografie.