Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Konec lužních lesů

A60/108

Miloš Spurný (1922-1979)

KONEC LUŽNÍCH LESŮ

70. léta 20. stol.
Fotokoláž složená z 8 dílů: Černobílé bromostříbrné fotografie na lesklém papíru, původní autorské zvětšeniny. 664x251 mm. Verso značeno autorskými razítky, kuličkovým perem rukou Věry Spurné, vdovy: "Miloš Spurný: Konec lužních lesů - oblast pod Pavlovem 70. léta (8x snímek)". Temně surreálná práce je příkladem nejen uměleckého vidění Miloše Spurného, ale také a především silnou kritikou partajně řízeného krajinného hospodaření. Miloš Spurný, doktor přírodních věd a kandidát věd velmi nevybíravě kritizoval způsob hospodaření zejména na Vysočině a jižní Moravě, byl velikým odpůrcem narovnávání vodních toků a devastace přirozeně meandrujících koryt řek (ty zachytil v cyklu fotografií Sbohem staré řeky). Taktéž lužní lesy zejména v okolí Mušova považoval za výjimečný biotop a tvorbu Novomlýnských nádrží tvrdě odsuzoval. Od konce 60. let zachycoval ostrůvky původní krajiny, dokumentoval devastaci přirozeného krajinného rázu a zařadil se tak mezi jedny z prvních Evropských fotografů ekologů. Stav B.