Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Z cyklu "Závoje"

A60/123

Miroslav Bílek (1937-2000)

Z CYKLU "ZÁVOJE"

80. léta 20. stol.
Ručně kolorovaná bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 290x248 mm (397x287 mm). Recto tužkou vpravo dole pod obrazem podpis autora, verso značeno autorským razítkem, tužkou název díla. Stav A.

Český fotograf, téměř celý život strávil v Rožnově pod Radhoštěm. Vystudoval anorganickou chemii na VŠ chemicko-technologické v Pardubicích. Fotografii se věnoval od 60. let. V roce 1965 vstoupil do skupiny Profil a pravidelně se účastnil jejích výstav až do jejího rozpadu v roce 1977. Poté se zúčastňoval činnosti skupiny Setkání. Autorova tvorba je velmi rozmanitá, sahá od fotografií krajin z Beskyd přes fotografie aktů po montáže ženského těla a krajiny. Velmi působivé jsou jeho experimenty s barevnou fotografií z 80. let, balancující na hranici abstraktní fotografie (např. cykly Plochy, Závoje či Horečka). Věnoval se dokumentární fotografii, např. v cyklech Lidé, kteří mě míjejí, nebo Lidé v metru. Věnoval se také teoretické činnosti. Od roku 1975 byl lektorem na ITF v Opavě.