Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Svatojiřský cyklus

A60/131

Jaromír Funke (1896-1945)

SVATOJIŘSKÝ CYKLUS

1944
6 originálních černobílých bromostříbrných fotografií na matném papíru: I. Pohled na kostel svatého Jiří s věže svatovítské, II. Vnitřek kostela, III. Kněžiště, IV. Výstup ke kněžišti, V. Kaple svaté Ludmily, VI. Detail reliefu svatého Jiří z I. čtvrtiny XVI. století. Volné listy v originálních deskách, 383x285 mm, každý list signován vpravo dole tužkou a vlevo číslován slepotiskem římských číslic "I-VI". Tisk Č. A. T. Praha, výtisk č. 84/104. Během práce na své slavné knize Pražské kostely vydával Jaromír Funke z již hotových částí samostatná alba originálních podepsaných fotografií. V r. 1943 vyšel takto Karolinský cyklus, v dalších letech pak Svatovítský, Týnský, Svatojiřský, Mikulášský a Jakubský. U dvou listů nepatrně ohnutý roh (mimo obrazovou plochu), mírně poškozená sloha.

Jaromír Funke - český fotograf, nejvýznamnější osobnost české fotografické avantgardy. Studoval medicínu, práva na UK a estetiku u J. Mukařovského. Od r. 1920 se věnoval fotografii, a to nejen prakticky, ale i teoreticky, kriticky, organizačně a redakčně. Byl členem KFA v Kolíně, Fotoklubu Praha, ČFS (kterou r. 1924 spolu s J. Sudkem a A. Schneebergerem založil) či fotografické sekce SVU Mánes. Během 20. let experimentoval s tématem zátiší, kdy geometrické předměty efektně osvětloval kvůli vrženým stínům. Postupně začala světla a stíny převládat nad objekty směrem ke stínohře předmětů mimo zorné pole. Výrazně se uplatnil i jako pedagog, od r. 1931 vyučoval v Bratislavě, od 1935 na pražské SGŠ. Byl zaujat především moderní architekturou, fotografoval největší díla čes. funkcionalismu (B. Fuchs, J. Krejcar, J. Fragner), nevyhýbal se však ani zachycování památkových objektů, např. cyklus fotografií kolínského chrámu sv. Bartoloměje. Jako 1. z českých fotografů tvořil důsledně v cyklech (Reflexy, Čas trvá, Země nenasycená, Špatné bydlení). Zemřel nedlouho před koncem 2. svět. války jako její nepřímá oběť. Na jeho památku se každé 2 roky koná přehlídka české fotografie Funkeho Kolín.