A60/175
František Hudeček (1909-1990)
NOČNÍ CHODEC
1945
Dřevoryt na papíře, 220x160 mm, neznačeno. Paspartováno, rámováno, zaskleno.
František Hudeček - studoval v letech 1928–1931 na UMPRUM u F. Kysely. Byl přijat Vilémem Nowakem na AVU. Neměl však peníze na zápisné. V roce 1932 vystavoval prvně v Rubešově galerii a v Obecním domě. Od roku 1936 se účastnil Zlínských salonů, od roku 1937 výstav v divadle E. F. Buriana a v témže roce výstavy československé avantgardy. Roku 1938 namaloval oponu pro představení Konstantina Biebla v D 38. Roku 1941 se stal členem Výtvarného odboru Umělecké besedy, jejíchž výstav se pravidelně účastnil. Od roku 1942 byl členem skupiny 42, s níž vystavoval. V roce 1944 měl první samostatnou výstavu v Alšově síni Umělecké besedy. Od roku 1946 zastoupen na výstavách v zahraničí, roku 1946 cesta do Paříže, o rok později do Varšavy.